Pierwsze zęby to ogromna radość dla rodziców. Jednak często, zanim staną się widoczne, potrafią porządnie dokuczyć. Niestety, dla części dzieci jest to bolesny czas, a każdy kochający rodzic chciałby oszczędzić bólu swojemu maluszkowi. W takiej sytuacji bardzo pomocne mogą być gryzaki dla dzieci.

Gryzaki dla dzieci w różnych wersjach – drewniane, plastikowe lub tekstylne

Nie ma czegoś takiego jak idealny materiał. Niektóre dzieci lubią, gdy gryzak był w lodówce i chłodzi dziąsła. Drobne wypustki mogą masować bolesne miejsca. Inne dzieci wolą gładkie gryzaki w temperaturze pokojowej.
Dlatego gryzaki dla dzieci są wykonywane z drewna i tworzyw sztucznych, a także z tekstyliów. Szorstką strukturę tekstyliów docenia wiele dzieci. Ważne jest, aby gryzak był higieniczny. Tekstylia wchłaniają ślinę, a patogeny doskonale rozwijają się w wilgotnym, ciepłym środowisku. To może być jeden z powodów, dla których ząbkujące dzieci często cierpią na gorączkę, biegunkę lub ciągłe przeziębienia.

Plastikowe gryzaki to higieniczne rozwiązanie. Ponieważ patogeny nie mogą rozmnażać się na ich powierzchni.
Z drewnem sprawa wygląda inaczej. Nie można gotować drewnianego gryzaka ani sterylizować go w waporyzatorze. Jest to jednak możliwe w przypadku gryzaków z tworzywa sztucznego. Popularne są gryzaki wypełnione żelem lub wodą. Nie można ich gotować ani sterylizować w parowniku, ale można je umieścić w lodówce. Zimny gryzak łagodzi stan zapalny i opuchnięte dziąsła. Po użyciu należy go porządnie wymyć.

Gryzak jest ważny dla zdrowego rozwoju zębów

Gryzaki dla dzieci wzmacniają mięśnie żuchwy dziecka. Gryzienie zapewnia dobre krążenie krwi natomiast schłodzony gryzak ogranicza przepływ krwi. Może to być korzystne dla zdrowia, w zależności od stanu dziąseł.
W każdym razie gryzak gwarantuje, że ​​dziecko odczuwa mniejszy ból podczas ząbkowania. Kupując, należy się upewnić, czy nie zawiera szkodliwych substancji. Materiał, z którego jest wykonany powinien być przebadany i w żadnym wypadku nie może odpryskiwać ani się rozpuszczać pod wpływem śliny.

Ostre krawędzie grożą zranieniem – dlatego gryzaki dla dzieci powinny mieć zaokrąglony kształt. Gryzak w jamie ustnej zwiększa wydzielanie śliny i zapewnia naturalnie czyste zęby. Dlatego gryzaki zawsze przyczyniają się do zdrowia zębów dziecka. Jest to oczywiście szczególnie ważne, jeśli dziecko już otrzymuje pokarm uzupełniający.

Jaki powinien wyglądać idealny gryzak dla dziecka?

Gryzak to też zawsze zabawka dla dziecka. A zabawka dla maluszka musi być bezpieczna, stymulująca i zabawna. Dlatego należy zadbać o to, aby został zaprojektowany w ciekawy sposób. Powinien być kolorowy, aby dziecko lubiło na niego patrzeć.